Zawód z przyszłością- geodeta

eć o geodezji?O historii geodezji w WikipediiDawniej do wyznaczania własności gruntu wykorzystywano również roślinność, którą obsadzano granice posiadłości. Do tego celu wykorzystywano powszechnie tarninę3, co wpłynęło z kolei na

Zawód z przyszłością- geodeta Planowanie, mapki i obliczenia- to dobrze podsumowanie pracy geodety. Tak naprawdę istnieje duża szansa na to, że każdy będzie kiedyś jakiegoś potrzebował- np. - co musisz wiedzieć o geodezji?

O historii geodezji w Wikipedii

Dawniej do wyznaczania własności gruntu wykorzystywano również roślinność, którą obsadzano granice posiadłości. Do tego celu wykorzystywano powszechnie tarninę3, co wpłynęło z kolei na nazewnictwo miejscowości w Polsce, które swoje nazwy wywodzą od tej rośliny; są to np.: Tarnów Opolski, Tarnowskie Góry3 oraz liczne miejscowości o nazwie Tarnów. Pierwszą książkę w języku polskim o geodezji oraz miernictwie, która poruszała praktyczne kwestie dotyczące wymierzania gruntu w budownictwie była wydana w 1566 roku ?Geometria to jest miernicka nauka? Stanisława Grzepskiego4.

Kolejne dzieło o tej tematyce p.t. Geodesia distantiarum napisał w 1610 polski matematyk Jan Brożek, który na Uniwersytecie Krakowskim założył pierwszą w Polsce katedrę geodezji

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Geodezja


Powykonawcze pomiary

Pomiary nieruchomości po zakończonej budowie to czynność, którą należy wykonać niezwłocznie, ponieważ jest to konieczny etap przy powstawaniu nieruchomości. Należy to do geodety z odpowiednimi uprawnieniami, który po dokonaniu inwentaryzacji i pomiaru ma obowiązek nanieść odpowiednie zmiany na mapce geodezyjnej.

Dopiero po zakończonym pomiarze można finalizować cały proces budowy nieruchomości. Dlatego właśnie geodeta jest potrzebny na każdym etapie inwestycji w nieruchomości.


Geodezja a miernictwo

Geodezja dzieli się na wyższą oraz niższą (miernictwo). Najczęściej właśnie spotyka się geodetów zajmujących się geodezja niższą, czyli właściwie miernictwem. Geodezja niższa to pomiary poniżej 750 km kwadratowych, bez uwzględnienia kulistości Ziemi. Taki mierniczy właśnie będzie mierzył teren pod inwestycję, wykonywał inwentaryzację, nadzorował budowę itd.

Geodezja wyższa zajmuje się dużo większym obszarem, czyli np. powierzchnie regionów, krajów czy całej Ziemi.



© 2019 http://tadbud.com.pl/