Przy budowie i tworzeniu mapek- czyli rola geodety

wych działek budowlanych. Dzieje się tak dlatego, że obecnie coraz więcej osób decyduje się na budowę nowego domu właśnie na terenie miejscowości, które są bardziej przyjemne i mniej zatłoczone niż duże miasta. Jednak trzeba p

Przy budowie i tworzeniu mapek- czyli rola geodety

Pokrywanie kosztów wykonywania prac geodezyjnych na terenie miejscowości

Na terenie miejscowości wykonywane są różnego rodzaju prace geodezyjne. Wiele z nich polega na wytyczaniu nowych działek budowlanych. Dzieje się tak dlatego, że obecnie coraz więcej osób decyduje się na budowę nowego domu właśnie na terenie miejscowości, które są bardziej przyjemne i mniej zatłoczone niż duże miasta.

Jednak trzeba pamiętać, że wszystkie działki budowlane muszą posiadać odpowiednią wielkość, a wobec tego wykonywanie prac geodezyjnych podczas ich wytyczania jest nieodzowne. Jednocześnie każda działka budowlana musi posiadać odpowiedni podjazd, który również będzie wytyczany przez geodetów. Koszty ich pracy zostaną pokryte przez władze miejscowości lub przez osoby prywatne w zależności od tego, jakiego typu prace geodezyjne będą wykonywane.


Co konkretnie robi geodeta?

Geodezja to nauka o Ziemi,a le zawód geodety to głownie pomiary i obliczenia na potrzeby infrastruktury i jej rozbudowy. Bez geodety nie powstałby żaden budynek, droga lub nawet działka. Geodeta musi wykonać pomiary, nanieść je na mapkę i oddać do urzędu w celu weryfikacji. Tylko w ten sposób uzyskamy pozwolenie na budowę czy zdanie budynku do użytku.

Dlatego jest duże zapotrzebowanie na rynku na geodetów/mierniczych. Ponieważ zawsze coś się buduje, projektuje lub planuje, a do wszystkiego jest potrzebny właśnie geodeta.


Geodeta- dawniej mierniczy przysięgły

Mierniczy przysięgły ? osoba zajmująca się miernictwem (rodzajem geodezji) jako wolnym zawodem w Polsce w latach 1925?1952.

Spełnienie warunków pozwalających uzyskać tytuł mierniczego przysięgłego, wymagało długotrwałego przygotowania, zazwyczaj poprzez konieczność odbycia odpowiednich studiów, a także stażu zawodowego. Wnioski o nadanie tytułu mogły składać osoby które spełniały warunki podane w ustawie z dnia 15 lipca 1925 roku2. Ustawa ta gwarantowała mierniczemu przysięgłemu wyłączność na prowadzenie wszelkich prac przynależnych do tej profesji i dawała gwarancję należytego ich wykonania.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Mierniczy_przysięgły



© 2019 http://tadbud.com.pl/