Energia odnawialna, kolektory słoneczne - zastosowanie i porady

iegać się o dofinansowanie w tej sprawie może być dość spora. Co prawda, w wielu przypadkach przedstawiciele różnych urzędów mogą pomóc nam w załatwianiu potrzebnych dokumentów, jednak czasem możemy uzyskać decyzję odmowną. Najczę

Energia odnawialna, kolektory słoneczne - zastosowanie i porady fronius primo

Kłopot z instalacjami odnawialnych źródeł energii

Ilość formalności, które musimy załatwić, gdy chcemy zainstalować na swoim dachu instalację fotowoltaiczną czy kolektory słoneczne i ubiegać się o dofinansowanie w tej sprawie może być dość spora. Co prawda, w wielu przypadkach przedstawiciele różnych urzędów mogą pomóc nam w załatwianiu potrzebnych dokumentów, jednak czasem możemy uzyskać decyzję odmowną. Najczęściej przeszkodę może stanowić na przykład nieodpowiednie pokrycie dachowe, jakie znajduje się na dachu domu czy firmy, ale także inne względy. Oczywiście, aby stwierdzić, czy możemy uzyskać dofinansowanie potrzebna jest zazwyczaj wizyta uprawnionej do tego osoby w naszym lokalu, jednak istnieją pewne wytyczne, dzięki którym sami możemy sprawdzić, czy kwalifikujemy się do takiego dofinansowania.


Wieloletnia gwarancja ? kolektory słoneczne i panele fotowoltaiczne

Możliwość uzyskania gwarancji na instalacje związane z produkcją energii elektrycznej ze Słońca to jedna z największych zalet tego rozwiązania. Chociaż wiele osób obawia się nowoczesnych rozwiązań w produkcji energii we własnym domu, taka gwarancja może zapewnić nam bezpieczeństwo, nawet jeśli umieszczone na naszym dachu czy w pobliżu domu panele słoneczne czy fotowoltaiczne nie działają tak jak trzeba. Okazuje się, że gwarancja na takie instalacje jest szalenie istotna, gdyż większość elementów tego układu jest bardzo kosztowna. W związku z możliwościami uzyskania sporej kwoty ze środków na przykład Unii Europejskiej warto na pewno zastanowić się nad montażem takiej instalacji, jak panele słoneczne na dachu naszego domu.


O promieniowaniu słonecznym - z Wikipedii

Do górnych warstw atmosfery Ziemi dociera promieniowanie słoneczne o natężeniu napromieniowania 1366,1 W/m? (patrz stała słoneczna). Oznacza to, że całkowita moc docierająca do atmosfery wynosi około 174 petawatów. Około 30% tej mocy jest odbijane natychmiast w kosmos, a kolejne 20% jest pochłaniane przez atmosferę78. Do powierzchni Ziemi dociera około 89 petawatów, co oznacza średnio około 180 W/m?8. Moc ta nie jest rozmieszczona równomiernie: obszar oświetlony światłem padającym prostopadle z góry może otrzymać do 1000 W/m?, natomiast obszary, na których trwa noc, nie otrzymują bezpośrednio nic. Po uśrednieniu cyklu dobowego i rocznego najwięcej energii otrzymują obszary przy równiku, a najmniej obszary okołobiegunowe. Sumaryczna energia, jaka dociera do powierzchni poziomej w ciągu całego roku, wynosi od 600 kWh/(m?*rok) w krajach skandynawskich do ponad 2500 kWh/m?/rok w centralnej Afryce9. W Polsce wynosi około 1100 kWh/(m?*rok)10.

Z 89 petawatów docierających do powierzchni, około 0,1% jest wykorzystywane przez rośliny w procesie fotosyntezy11. Zmagazynowana w ten sposób energia jest źródłem zarówno żywności, jak i paliw kopalnych. Całkowita moc wykorzystywana przez ludzi stanowi około 18 terawatów, czyli około 0,02% mocy promieniowania słonecznego. Szacuje się, że wszystkie istniejące na Ziemi złoża węgla, ropy naftowej i gazu ziemnego zawierają łącznie około 430 ZJ energii, co odpowiada energii jaka dociera ze Słońca do Ziemi w ciągu 56 dni6.

Cała energia promieniowania słonecznego pochłonięta przez Ziemię, również ta wykorzystana w jakikolwiek sposób przez rośliny i zwierzęta, przekształca się w ciepło, a następnie jest emitowana w postaci promieniowania podczerwonego w kosmos.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Energetyka_s%C5%82oneczna#Promieniowanie_s.C5.82oneczne



© 2019 http://tadbud.com.pl/