Co robią geodeci przy budowie domu? O usługach geodezyjnych

jakie stwarza nowoczesne górnictwo. Dzieje się tak również dlatego, że geodeci mogą korzystać z bardzo dobrych sprzętów i urządzeń. Nie zmienia to jednak faktu, że geodezja górnicza posiada swoją szczególną specyfikę i musi być on

Co robią geodeci przy budowie domu? O usługach geodezyjnych

Wykonywanie pomiarów w warunkach górniczych

W niektórych rejonach świata stale rozwija się geodezja górnicza. Tego rodzaju geodezja pozwala na jeszcze lepsze wykorzystywanie możliwości, jakie stwarza nowoczesne górnictwo. Dzieje się tak również dlatego, że geodeci mogą korzystać z bardzo dobrych sprzętów i urządzeń. Nie zmienia to jednak faktu, że geodezja górnicza posiada swoją szczególną specyfikę i musi być ona wykonywana z ogromną precyzją. Geodeci nie mogą zapominać o tym, że pracują w bardzo trudnych i niebezpiecznych warunkach, co zobowiązuje ich do ogromnej ostrożności. Zachowywanie takiej ostrożności nie może przeszkadzać im w wykonywaniu bardzo dokładnych pomiarów pozwalających na rozwój kopalni i znajdowanie nowych sposobów wydobywania węgla.


ustalanie adresu dla danego punktu na

Geokodowanie ? ustalanie współrzędnych geograficznych na podstawie innych danych geograficznych (np. kodu pocztowego, ulicy i miasta). Odwrotny proces tj. ustalanie adresu dla danego punktu na Ziemi, to odwrotne geokodowanie.

Rozwój geokodowania wiąże się z rozwojem technik informatycznych, w których używanie tradycyjnych nazw, w niektórych przypadkach niejednoznacznych i skomplikowanych, byłoby utrudnieniem. Systemy geokodów ułatwiają prace np. w programach statystycznych czy programach Systemów Informacji Geograficznej. Za geokody, które pojawiły się przed rozwojem technik informatycznych, można uznać np. system współrzędnych geograficznych czy kodów pocztowych.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Geokodowanie


Pracownie Centralnego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i

W realizacji zadań Głównego Geodetę Kraju wspiera także Centralny Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej (CODGiK), który od 1 stycznia 2011 r jest instytucją gospodarki budżetowej (wcześniej działał przy Głównym Geodecie Kraju). Powołano go by uzupełniał i zarządzał centralnym państwowym zasobem geodezyjnym i kartograficznym. Do zakresu działań CODGiK należy tworzenie własnych opracowań, a także gromadzenie i weryfikowanie opracowań przyjmowanych do zasobu zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami prawa. Pracownie Centralnego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej wykonują zlecenia dla Głównego Geodety Kraju oraz realizują zamówienia zewnętrzne zarówno dla sektora publicznego, jak i prywatnego.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Główny_Geodeta_Kraju



© 2019 http://tadbud.com.pl/