Artykuł o fotowoltaice

a jest na energię cieplną nośnika ciepła, którym może być ciecz (glikol, woda) lub gaz (np. powietrze). Kolektory można podzielić na: płaskie: cieczowe, gazowe, dwufazowe, płaskie próżniowe, próżniowo-rurowe (nazywane t

Artykuł o fotowoltaice tanie panele fotowoltaiczne

Co to jest kolektor słoneczny?

Kolektor słoneczny ? urządzenie do konwersji energii promieniowania słonecznego na ciepło. Energia słoneczna docierająca do kolektora zamieniana jest na energię cieplną nośnika ciepła, którym może być ciecz (glikol, woda) lub gaz (np. powietrze).

Kolektory można podzielić na:

płaskie:
cieczowe,
gazowe,
dwufazowe,
płaskie próżniowe,
próżniowo-rurowe (nazywane też próżniowymi, w których rolę izolacji spełniają próżniowe rury),
skupiające (prawie zawsze cieczowe),
specjalne (np. okno termiczne, izolacja transparentna).


Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kolektor_s%C5%82oneczny


Polka i wykorzystywanie energii słonecznych

Energetyka słoneczna w Polsce ? sektor energetyki odnawialnej. Należą do niej: energetyka cieplna przekształcająca energię słoneczną na ciepło i elektroenergetyka ? produkująca energię elektryczną.

Na koniec 2012 roku łącznie zainstalowanych i użytkowanych było około 1,2 mln m2 kolektorów słonecznych, co odpowiada 848 MW mocy cieplnej (wzrost o 19% w stosunku do 2011 roku). Całkowita zainstalowana moc kolektorów słonecznych stanowi drugie, po ciepłowniach na biomasę źródło odnawialne wytwarzania ?zielonego ciepła? w Polsce. W 2012 roku Polska zajęła drugie miejsce w sprzedaży instalacji słonecznych wśród krajów europejskich (w 2011 ? czwarte miejsce)1.

Całkowita moc podłączonych do sieci elektrowni fotowoltaicznych w Polsce wynosiła na koniec 2012 roku około 1,290 MW2. Według Instytutu Energetyki Odnawialnej, całkowita moc ogniw fotowoltaicznych w Polsce we wrześniu 2014 roku wynosiła około 6,6 MWp3. Na koniec III kwartału 2015 roku URE podał, że moc zainstalowana ogniw PV w Polsce wynosiła 51,1 MWp4.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Energetyka_s%C5%82oneczna_w_Polsce


Dlaczego warto zainteresować się odnawialnymi źródłami energii?

Coraz częściej dużą rolę w gospodarstwach domowych czy nawet w wielkich zakładach przemysłowych zaczynają odgrywać odnawialne źródła energii. To dzięki nim możemy w prosty i niedrogi sposób pozyskać energię potrzebną do zapewnienia najbliższym ciepłej wody czy wydajnego systemu ogrzewania. Nic dziwnego, że coraz większa grupa osób interesuje się takimi rozwiązaniami, jak kolektory słoneczne czy fotowoltaika. Panele umieszczane na dachach domów to świetny pomysł na poprawienie nie tylko swoich relacji z otaczającym nas światem, ale także na tanie korzystanie z energii, jaką emituje przyroda wokół nas. Ekologia zaczyna być coraz ważniejsza w dzisiejszym świecie i dlatego nowsze domy są już wyposażone w większości w takie rozwiązania.



© 2019 http://tadbud.com.pl/